Palīdziet izpētīt – špadarags

Vēlamies teikt lielu paldies par atsaucību tiem, kas palīdzēja skaidrot “mascipānu” vārda izcelsmi. Par gala rezultātu tuvākajā laikā uzrakstīsim sīkāk. Bet līdz tam jauns uzdevums. Vai Jūs zināt, kas alus dzeršanas dziesmās varētu būt “špadarags”?

Ai, bāliņ, ai, bāliņ,
Dod man vienu špadarag',
Ja nedod špadarag',
Dod jel saldu alutiņ'. Prauliena, 1730, 31401

K. Mīlenbaha un J. Endzelīna “Latviešu valodas vārdnīcā” rodam šo pašu tautasdziesmu ar jautājuma zīmi skaidrojuma vietā.

Jūsu viedoklis?

Tautasdziesmu rakstītājas.IMG_3274img_3275.jpg

 

 

 

Advertisements

5 komentāri

Filed under Uncategorized

5 responses to “Palīdziet izpētīt – špadarags

 1. lasītājs

  Pārdomas par tēmu. Tajā pat Mīlenbaha vārdnīcā vārds rags saistās ar citu netikumu – šņaucamtabaku. Tagad aizmirstu, agrāk izplatītu. Šņaucamtabakas rags. Schpada ir sastopams platdoič tekstos (dziļā lejasvācu valoda, kura diemžēl ir visai tālu no vācu valodas, tāpēc man nesaprotama). Ja kādam ir zināms tulkojums, varbūt palīdz saprast.

  Like

 2. Linda

  Kāds te minēja, ka varētu būt kādas zālītes, ko lieto tējas uzlējumiem. Varbūt no leišiem nācis kāds nosaukums. Bet šis tikai tā – “uz ātru roku”.

  Like

 3. Guntars Vaivars

  Labadiena vēlreiz. Pēc iepazīšanās ar materiālu skaidrojums par šņaucamtabakas ragu nostiprinājies. Angļu džentlmeņa 18.gs. modes piederums bija tāds rags. Internetā var ieguglēt un tos apskatīt bezgala daudzās versijās (arī nopirkt). Atslēgas vārdi- Horn snuff box mull. Varēja būt kastīte mājās (box), bet rags pie jostas. Raga uzdevums bija nodozēt vajadzīgo šķipsniņu un tehnoloģija droši vien tika pārņemta no agrākajiem šaujampulvera ragiem. Raga tulkojumu apstiprina Mīlenbahs. Tādā gadījumā pirmā puse gandrīz viennozīmīga- visās Eiropas valodās no latīņu – spada vai špada- zobens (krievu špaga). Populārākā (pamata) tabakraga forma atgādina līko zobenu. Tāds varēja būt vietējam saimniekam. Tabakragi uzplauka un attīstījās visneiedomājamākās formās. Komplektā pienācās birstīte, ar kuru kungs pēc izšņaukšanas iztīra no ūsām tabakas paliekas (sāks vēl šķaudīt nelaikā) un citi gadžeti. Tos gatavoja no zelta un sudraba, rotāja dārgakmeņiem. Aizgāja 18.g. ar savu modi un no tautas atmiņas pazuda arī špadaragi. Lai arī Eiropas muzeji tiem pārpilni, Latvijā neesmu redzējis.

  Like

  • Guntar, paldies, par rūpīgo izpēti! Cepuri nost! Tā arī būs pareizā atbilde. Atliek vēl ieskatīties pīpēšanas paražās plus sev atgādināt, ka tautasdziesmu variantos var būt runa arī par gluži atšķirīgiem priekšmetiem vai parādībām.

   Baiba KM

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s